İran-İsrail krizi hava trafiğini vurdu: Uçuşlar aksadı, saatler uzadı, rotalar değişti…

İran’ın İsrail’e yönelik SİHA saldırıları özellikle Avrupa ile Asya arasında sefer yapan uçakların seçeneklerini daha da daraltmasına ve uçuşların aksamasına neden oldu.

Aralarında THY, Pegasus, Ajet, Lufthansa, United Airlines ve Air India’nın da bulunduğu birçok havayolu şirketi uçuşlarını iptal etmek ya da ertelemek zorunda kaldı.

‘YAŞANANLAR KAOSA NEDEN OLDU’

Reuters’e konuşan sava sahasını ve havalimanlarını denetleyen OPSGROUP’un kurucusu Mark Zee’ye göre İran’ın İsrail’e saldırdığı akşam havacılık tarihi 11 Eylül 2001’de Dünya Ticaret Merkezi’ne düzenlenen saldırıdan bu yana en büyük kaosunu yaşadı. Zee, “O zamandan bu yana bu kadar çok sayıda farklı hava sahasının bu kadar hızlı bir şekilde art arda kapatıldığı bir durumla karşılaşmadık ve bu da kaosa neden oldu” dedi.

‘TÜRKİYE ARTIK ÖNEMLİ BİR ALTERNATİF GÜZERGAH’

Zee, bölgede yaşanan hava trafiği sorununun bir süre daha devam edeceğini düşündüklerini aktardı. Zee ayrıca havayolu şirketlerinin Ortadoğu için yeni rotalar oluşturmak zorunda kalacağını da aktardı.

Zee, saldırı akşamı İran rotasını kullanan tüm sivil uçakların özellikle Türkiye olmak üzere, Mısır ve Suudi Arabistan rotasına yöneldiğini aktararak, artık bölgede bu rotalara yönelmenin mecburi hale geldiğini aktardı.

YENİ ROTALAR BELİRLENECEK

İsrail’in Filistin’e saldırıları ile Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş havacılık sektörünü zorlamaya devam ederken, Türk havayolu şirketlerinin de rota belirlemek konusunda yeni önlemler alması bekleniyor.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x