İTO verileri: İstanbul’da fiyatı en çok artan ürün belli oldu

İTO verilerine göre, İstanbul’da fiyatı en çok artan ürün yüzde 56,64 ile limon oldu. Taze fasulye ise yüzde 20,84’e gerileyerek fiyatı en çok azalan ürün oldu.

Haziran ayında İstanbul’da fiyatı en çok artan ürün limon; en çok azalan ürün ise taze fasulye oldu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO), geçen Haziran ayında İstanbul’da perakende fiyatı en fazla artan ve azalan ürünleri değişim oranlarıyla birlikte açıkladı.

İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme İndeksi’nde yer alan 242 ürünün 112’sinin perakende fiyatı artarken, 26 ürünün fiyatı düştü, 104 ürünün fiyatı ise değişmedi. 

Fiyatı en çok artan ürün limon oldu

Haziran ayında gıda harcamaları grubu yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer alan limon yüzde 56,64 ile fiyatı en fazla artış gösteren ürün oldu. 

Fiyatında artış yaşanan diğer ürünlerin bazıları; ulaştırma ve haberleşme harcamaları grubundan yüzde 45,00 ile mektup gönderim ücreti, aynı gruptan yüzde 27,66 ile şehirlerarası otobüs bilet ücreti, giyim harcamaları kumaşlar alt grubundan yüzde 23,08 ile poplin oldu.

Gıda harcamalarında fiyat artışı, yaş kuru sebze ve meyveler alt grubundan yüzde 22,30 ile sivri biber, çeşitli ve hazır yiyecekler alt grubundan yüzde 20,25 ile çikolata ve konut harcamaları grubundan yüzde 20,05 ile badana boya işçiliği oldu. 

Taze fasulye fiyatı en çok azalan ürün oldu

2024 Haziran ayında gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubunda yer alan taze fasulye yüzde 20,84 gerileme göstererek fiyatı en fazla azalan ürün oldu.

Fiyatında azalış izlenen diğer ürünler; gıda harcamaları yaş kuru sebze ve meyveler alt grubundan yüzde -13,71 ile erik, yüzde -11,60 ile kabak, yüzde -9,73 ile kiraz, yüzde -9,57 ile kayısı, yüzde -7,86 ile soğan ve yüzde -7,34 ile bezelye oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x