İYİ Parti Sözcüsü Zorlu: Akşener’in ne kadar haklı olduğu ortaya çıktı

CHP’nin yeniden aday gösterdiği Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, 2023 Genel Seçimleri’nde Cumhurbaşkanı adayı olsaydı kazanabileceğini söyledi.

Yavaş’ın sözlerine İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in açıklamalarını hatırlatarak yanıt veren İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, “Son yaşananlar Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in ne kadar haklı olduğunu bir kez ortaya çıkartmıştır” dedi.

Sosyal medya hesabından yazılı açıklama yayınlayan Zorlu’nun ifadeleri şöyle:

ETKİSİ VE KATKISI TARTIŞMASIZ BİR KONUMDA: Dün katıldığı bir TV programında Sayın Mansur Yavaş’ın Genel Başkanımız ve Partimizle ilgili yapmış olduğu bazı değerlendirmeler sebebiyle şu hususlara açıklık getirmek gereği hasıl olmuştur. Bilindiği gibi 2019 seçimlerinde Millet İttifakı, İYİ Parti ve Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in öncü girişimleri neticesinde kurulmuş ve pek çok büyükşehirde olduğu gibi Ankara’da da partimiz aday çıkarmayarak Millet İttifakı adayı sayın Mansur Yavaş’ı desteklemiş ve seçimi Millet İttifakı kazanmıştır. Dolayısıyla 2019 seçimlerinde Ankara ve diğer büyükşehirlerin kazanılmasında İYİ Parti ve kıymetli mensuplarının oy oranlarıyla etkisi ve katkısı tartışmasız bir konumdadır.

İKİ BELEDİYE BAŞKANININ İSMİ DİLE GETİRİLDİ: Bu süreci dikkate alarak İYİ Parti 2023 Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerinde kurulan 6’lı masada da yer almıştır. Liderler arasında kararlaştırılan “uzlaşma”, “istişare” ve “milletin tercihi” ölçütleri partimizin önerisi üzerine kamuoyuna açıklanmıştır. Bu doğrultuda her fırsatta gerek Genel Başkanımız gerekse parti yetkilerimizce halkın eğilimini yansıtmak adına iki belediye başkanının ismi dile getirilmiştir. Tüm bu değerlendirmeler milletimizin isteğini ortaya koymak adına taraflara ve muhataplarımıza verilen bir mesaj niteliği taşımakta olup, büyük bir şeffaflık içerisinde kamuoyunun takdirlerine sunulmuştur.

GÖRÜŞÜMÜZ KABUL EDİLMEDİ; İSTİŞARE, MUTABAKAT İKLİMİ AKAMATE UĞRADI: Hatta 5 Temmuz 2022 tarihinde sayın Yavaş’ın Genel Merkezimizi ziyareti sırasında yapılan dörtlü görüşmede milletin kendisiyle ilgili böyle bir isteği olduğundan hareketle adaylık konusundaki olumlu görüş ve teklifimiz kendilerine açıkça iletilmiştir. “Kazanacak aday” şeklinde kamuoyunda seslendirilen tespitlerin somut bir örneği de Sayın Yavaş’ın dünkü değerlendirmesinde bizzat kendisi tarafından seslendirilmiştir. En başından beri olduğu gibi 2 Mart tarihli 6’lı masa toplantısında da Genel Başkanımız iki belediye başkanının halk tarafından teveccüh gördüğünü ve kısa bir süre içerisinde yapılacak kamuoyu araştırmaları yoluyla adayın kim olacağını milletin tercihinin belirlemesi gerektiğini ortaya koymuştur. Ancak söz konusu toplantıda bu görüşümüz kabul edilmemiş; istişare, mutabakat iklimi akamate uğramış ve ardından Genel Başkanımız iki Büyükşehir belediye başkanına açık bir çağrıda bulunmuştur. Neticede yeniden varılan uzlaşmada da nihai nokta, İYİ Partinin hassasiyeti olan iki büyükşehir belediye başkanının Cumhurbaşkanlığı yönetim sisteminin ana aktörleri olmasıdır. İYİ Parti, Cumhurbaşkanı adayı kesinleşene kadar milletin isteğini sürekli gündemde tutmuş ve sonuca en hızlı varabilecek aday için mutabakat tesis edilmesi arayışında olmuştur. Son yaşananlar Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener’in ne kadar haklı olduğunu bir kez ortaya çıkartmıştır. Gelinen aşamada tüm Türkiye’de kendi adaylarıyla seçime girmekte olan İYİ Partimiz vefakar mensupları ve öz kadrolarıyla kendi adaylarının yanında duracaktır.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x