Kredi Kartlarında Beklenen Düzenlemede Hangi Seçenekler Masada? Kullanıcılar Nasıl Etkilenecek?

Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ferman, CNN Türk canlı yayınında konuyla ilgili detayları anlattı. Ferman konuşmasında şu ifadeleri kullandı;

“Bir banka kartı diye tabir edilen önemli bir kesim var. Bu kredili mevduat unsuru ile bir taraftan sıkılaştırıcı tedbirlere konu olabilir. Kredili mevduat çekimi son dönemde epey artmıştı. Bankalar, enflasyondaki artış ve TL’deki değer kaybı çerçevesinde kredili mevduat hesaplarını artırmıştı. Bir diğeri de önden ödemeli kartlardır.”

Kredi kartları adı üzerinde limitiniz dahilinde şu anda önden harcama yapıp sonra vadesinde ödemeyi sağlar, yani kredili bir nakit kullanımı anlamına gelir.

‘FAİZLER YÜZDE 4’ÜN ALTINDA’

Son 5 aydır, kredi kartı kullanım faizlerinde BDDK ve Merkez Bankası tarafından herhangi bir yükseltme yapılmadı ve faizler yüzde 4’ün altında seyretti. Gösterge faizinde ise 45’e kadar ulaşan bir artış oldu. Ancak vatandaşın fırsat penceresini daraltmamak adına seçim iklimi de göz önünde bulundurularak faizlerin aşağıda tutulduğu ifade ediliyor.

Vatandaşlar, günlük hayatlarını devam ettirebilmek için tüketici ihtiyaçlarına yönelik kredi kartlarından daha avantajlı olduğunu düşündükleri kredi kartlarını tercih ediyorlar. Bununla birlikte, bankaların getirdiği düzenlemelerden etkilenen bir başka kesim de var. Kredi kartı limitlerini farklı alternatif kripto paralar, dolar, altın gibi değerli varlıkları satın almak için kullanarak vadesi geldiğinde değer artışından kar elde etmeye çalışan kişiler bulunuyor. Bankalar, bu konuyla ilgili olarak yazı gönderip düzenlemeler yapmıştı.

KREDİ KARTI LİMİTLERİ AŞAĞI ÇEKİLİR Mİ?

Son dönemde bankaların kredi kartı limitlerini yeniden düzenleme konusunda ellerini serbest bıraktıkları görülüyor. Hatta Sayın Hazine ve Maliye Bakanı, kredi kartı limitlerinin belirli gelir düzeyleri ve beyan edilen ödeme kabiliyeti içerisinde oluşturulması gerektiğinden bahsetti.

Son dönemde bizler de yaşıyoruz. Birdenbire bankaların kredi kartı limitlerini üst noktalara çektiğini gördük. Kredi kartları kredi kullandırma mekanizması bakımından bankalar göz önüne alındığında yasal bakımdan korunma oranı en yüksek, yasal takibi var, banka sıkıntıya düşerse bunu yetkilendirilmiş kredi takip kuruluşlarına iskontolu bir şekilde toptan satıyorlar. Bu sayede bankalar, kredi alacaklarını en üst düzeyde kontrol ve takip ile güvence altına almış olurlar.

NAKİT ÇEKİM MİKTARI DÜŞÜRÜLÜR MÜ?

Elbette bu durumda bir düzenleme olabilir. Piyasada 17-18 trilyonluk miktarsal büyüklük var. Bu miktarsal büyüklüğün 1.7 trilyonu kredi kartı harcamaları. Burada bir miktar taksit sayılarının sınırlandırılması bazı kalemlerde taksitlerin ortadan kaldırılması gündeme gelebilir.

Benzer uygulama bugün var, yurt dışı uçak biletleri ve kozmetikte olduğu gibi. Yeni düzenlemelerle bir parça sıkılaştırıcı enflasyonla mücadelede talep bacağını kontrol altına alıcı önlemler gelecek. Bu işin sosyal maliyetinin takip edilmesi gerekiyor. Yeni düzenlemeler yapılacak.” açıklamasında bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x